۰۵۱-37603731-2-09157582009

شنبه تا پنجشنبه ساعت ۸ الی ۱6

چه تفاوتی بین حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

  • محمد تیموری
  • ۷:۰۷ ب.ظ

درباره حسابرسی چه میدانید ؟! آیا تفارتی بین حسابرسی یا حسابداری وجود دارد ؟! وقتی با افراد در مورد حسابداری و حسابرسی صحبت مبکنم در بسیاری از موارد با این سوال مواجه میشویم که ” مگر تفاوتی میان حسابداری و حسابرسی وجود دارد ؟! ” در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله ! ما نمیتوانیم حسابداری و حسابرسی را یکسان فرض کنیم و تفاوت میان این دو را نادیده بگیریم . خصوصا اگر قرار است در این حیطه فعالیت کنیم باید به معنای دقیق این دو عبارت و تفاوت های آن دو با یکدیگر و وظایف یک حسابدار و حسابرس را بدانیم چرا که تا از مسئولیت های خودمان آگاهی کافی نداشته باشیم نمیتوانیم به خوبی ایفای نقش کنیم و یا میزان علاقه ی خود را به آن بسنجیم !

 

حسابداری در گذشته به معنای امروز وجود نداشت و مردم در کسب و کارهای خود دفاتری داشتند که امور مالی و میزان خرید و فروش و سود و زیان خود را در آنها ثبت میکردند و وظایف حسابدار در گذشته با اموری که امروزه از یک حسابدار انتظار میرود قابل قیاس نیست . حال در این نوشته به مطالبی در مورد نقش حسابداری و حسابرسی و تفاوت های میان آن دو میپردازیم .

 

توضیحاتی در زمینه حسابداری :

اطلاعاتی که در حسابداری مورد سنجش و تبادل قرار میگیرند در زمینه مالی هستند و در برنامه ریزی های مالی درون سازمانی و برون سازمانی نقش بسیار مهمی ایفا میکنند . این اطلاعات در مرحله اول شناسایی شده و در مرحله بعدی ثبت و طبقه بندی و خلاصه میشوند و پس از آن مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند و در وهله آخر به شکل گزارش های مالی و یا صورت های حسابداری از قبیل تراز نامه ، صورت سود و زیان و یا صورت گردش وجوه نقد ارائه میشوند .

 

 

 

چه تفاوتی بین حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

چه تفاوتی بین حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟

 

توضیحاتی در زمینه حسابرسی :

حسابرسی به عنوان یک حرفه مستقل در بازار کار محسوب میشود ولی تا سال ۱۳۹۱ یکی از زیر شاخه های رشته حسابداری به حساب می آمد و به عنوان یک رشته تحصیلی جداگانه در دانشگاه شناخته نمیشد و در واقع یکی از درس هایی بود که در رشته حسابداری گذرانده میشد . در کشور ما در سال ۱۳۱۱ به وسیله قانون تجارت در قوانین مطرح شد . طبق این قانون کسانی که از آنها به عنوان صاحبان مشاغل یاد میشود باید اشخاصی را از بین سهام داران شرکت و یا افراد خارج از شرکت انتخاب نمایند تا این اشخاص حساب ها و اسناد و مدارک شرکت را بررسی نمایند و پس از تهیه گزارش از آن ها به مجامع عمومی ارائه دهند .

 

تفاوت های حسابداری و حسابرسی :

 

  • ۱-حسابداری علاوه بر بررسی تقلب ها و مشکلات و مسائل حساب و کتاب ها در صدد رفع آن برمی اید اما حسابرسی بر خلاف حسابداری فقط آنها را شناسایی میکند ولی اقدامی برای برطرف کردن آنها انجام نمیدهد .
  • تایم کاری حسابداران به گونه ایست که تقریبا هر روز باید به پردازش اطلاعات و انجام امور محاسباتی بپردازند اما تایم کاری حسابرس ها بدین شکل نیست و معمولا در زمان هایی مانند پایان فصول یا پایان سال مالی باید به پردازش اطلاعات بپردازند .
  • فردی که میخواهد حسابرس شود باید حسابداری را هم بیاموزد زیرا در بعضی از مواقع حسابداری و حسابرسی با یکدیگر ادغام میشوند و یک فرد حسابرس برای حل برخی از مسائل خود به دانش حسابداری نیاز دارد اما یک حسابدار نیازی به آموختن حسابرسی ندارد .
  • یک فرد حسابرس مانند یک منتقد با موضوعات برخورد کند اما یک حسابدار شکی در درستی اطلاعات ندارد و فقط مواردی مانند عدم برابری جمع دو طرف تراز و تناسب درست درآمد و مخارج و … را بررسی مینماید .
  • حسابرسی به بررسی و ارزیابی اطلاعات و ما حصل امور حسابداری میپردازد اما حسابداری به تنظیم و تهیه صورت های مالی و اسناد و … میپردازد .

 

 

انواع گزارش های حسابرسی :

 

وقتی یک حسابرس به امور حسابرسی رسیدگی میکند باید گزارشی از بررسی های خود تهیه کرده و به فرد یا افراد مافوق خود تحویل دهد . در این مرحله دو حالت به وجود می آید که به تفسیر بیشتر در مورد این دو حالت میپردازیم :

 

حالت اول حالتی است که امکان اظهار نظر در رابطه با صورت های مالی وجود دارد که در این حالت ارائه سه نوع گزارش امکان پذیر است :

 

 

  • گزارش مطلوب ( مقبول ، استادندارد ، غیر مشروع ) :

 

اگر صورت های مالی با اصول حسابداری مطابقت داشته باشند و مساله با اهمیتی برای رسیدگی و ابهام وجود نداشته باشد و همه فاکتور های مهم در حسابداری واضح و منطقی باشند گزارش مطلوب ارائه میشود .

 

  • گزارش مشروط :

اگر نشانه های انحراف از استاندارد های حسابداری مهم باشد اما اساسی نباشد ، به نوع اظهار نظری که حسابرس دارد مشروط میگویند .

  • گزارش مردود :

 

اگر یک یا چند مورد از استاندارد های حسابرسی مورد انحراف واقع شده باشند به طوری که این انحرافات موجب ایجاد اثرات اساسی بر صورت های مالی مورد رسیدگی شده باشد نوع اظهار نظر مردود میباشد زیرا صورت های مالی دارای تطابق با اصول حسابداری نخواهند بود .

 

حالت دوم حالتی است که اظهار نظر درباره صورت های مالی ممکن نیست که در این حالت فقط امکان تهیه یک نوع گزارش وجود دارد و آن عدم اظهار نظر است . یعنی اگر حسابرس در انجام مسولیت های خود با ابهامات اساسی و یا محدودیت هایی روبرو شود به طوری که اظهار نظر نسبت به صورت های مالی ممکن نباشد ، وی نسبت به صورت های مالی گزارش عدم اظهار نظر صادر کرده و در واقع حسابرس یا حسابرسان در این حالت نظری در رابطه با صورت های مالی ابراز نمیکنند .

 

 

جهت مشاهده محصولات شرکت به سایت http://www.shop.isunn.ir مراجعه نمائید .

راه های ارتباطی با شرکت ایسان:

۰۵۱۳۷۶۰۳۷۳۱

۰۹۱۵۷۵۸۸۲۰۰۹

اینستا: isunn.group